Top 20 Healthy and Affordable Walmart Food Finds

Top 20 Healthy and Affordable Walmart Food Finds


Walmart, America’s most popular retail chain, has been increasing its options of healthy foods, with plenty of plant-based, vegan, paleo, gluten-free, and keto-friendly options at affordable prices. They also have a private-label organic line, Great Value Organic, which offers quality tasting organic products that are more affordable than its brand name competitors.

Here is a list of healthy and affordable Walmart finds that not only taste great but won’t break the bank.

1. Walmart’s Great Value Organic Frozen Fruit Line

I love fresh fruit but I don’t eat it quick enough and usually wind up having to throw most out. With Walmart’s own line of frozen fruit, I can buy affordable frozen fruit in bulk. Fruit is a great source of fiber and antioxidants and I love adding them to a protein smoothie or mixing into my favorite Greek yogurt.  You can’t go wrong with the $8.47  price tag for 32 ounces, especially because none will go to waste.

2. Great Value Pesto Spirals

These tasty frozen pesto spirals made from zucchini and carrot noodles are only 5 grams of carbs per ¾ cup serving and low-calorie too. They can be used as a simple side dish or turned into a restaurant-quality cuisine. Try adding grilled chicken or shrimp, and your favorite sauce! They are only $2.98 per a 12-ounce package and the options are unlimited!

3. CauliPower Baked Chicken Tenders

This is one of my favorite finds because it is something that my whole family can enjoy. These baked chicken fingers are gluten-free, coated in cauliflower and only 10 grams net carbs per serving (about two chicken fingers). My kids love it as is and I like to get creative with it and turn it into salads and entrees with healthy spices and sauce. It is affordable to feed the whole family with a price of $5.98 for a 16 oz package.

4. Jimmy Dean’s Delights Broccoli and Cheese Egg’wich

This high-protein, low-carb breakfast option is made with egg frittata flavored with broccoli as the “wich” with chicken sausage and cheese layered in between. This great on-the-go meal is packed with 14 grams of protein and only 8 grams of carb, making this a perfect, low-carb choice to start your day.

5. Pb2 Peanut Butter Powder

This is an item I was reluctant to try for quite some time. Once I tried it, I wish I had sooner since there are so many ways to use this product. You can either mix with water or almond milk to use like peanut butter (I enjoy it with a few Bake Believe chocolate chips) or simply add the powder to any desserts or shakes for an added punch of peanut butter flavor. With only 5 grams of carb, 45 calories and 1.5 grams of fat per serving, this is definitely an item worth considering. It costs $8.47 for a 16-ounce jar and will last you for quite some time.

6. Deebee’s Organics Superfruit Freezie

This product is such a great find. I first became familiar with these ice pops at a friend’s house and all the children devoured them. The mom specifically purchases these because they are free from the top 8 allergens, including peanuts, tree nuts, milk, egg, fish and shellfish, soy and wheat, making this a safe choice for her 7-year-old daughter who has multiple allergies. They have no artificial flavors, colors or preservatives and come in at only 7 grams of sugar per ice pop, making this the perfect treat when your kid is already operating on a sugar high. Each box comes with three delicious flavors–Strawberry Lemon, Mango Orange and Blueberry Pomegranate and costs 3.98 for 10 bars making it an affordable dessert when having guests.

7. Bake Believe Keto-Friendly Chocolate Chips

I reviewed this product last year and have been buying it ever since. Unlike their competitors, their price is affordable and it tastes great too. This is still a best-kept secret so make sure to scoop these up if your store has them in stock. With only 60 calories, 4.5 grams of fat and 1 gram net carb per serving you can indulge without worrying about your nutrition goals or your blood sugar. Bake Believe chocolate chips cost just a fraction of the other brands, with a price tag of only $3.98 for a 9-ounce bag, making this one of my favorites on this list!

8. Badia Organic Chia, Flax and Hemp Seeds

This variety of seeds is a great plant-based source of omega-3 fatty acids, proteins, and minerals such as magnesium, zinc and iron. They come in a handy container that you can put right into your fridge or freezer to give it the longest shelf life. The chia seeds are extremely affordable at $19.44 for an enormous 5.5 lb container that will last you a long time and won’t spoil.

9. Great Value Coconut and Almond Flour

I love baking my own low-carb alternatives to some of my favorite desserts but it is very expensive to do so. In a regular retail grocery store, almond flour can cost around $10 dollars for a 1-lb bag. For two pounds, Great Value’s organic coconut and almond flour are considerably less than my normal go-to brands with a price of $4.98 for coconut and $12.98 for almond flour.

10. Whisps Cheese Crisps

This gluten-free and keto-friendly snack comes in individual portions, perfect for back to school, for both you and your children. With only 1 gram carb, 110 calories and 6 grams of protein, this is a great choice that will not spike your blood sugars. At Walmart this product costs $3.47, the lowest of anywhere I’ve ever purchased. I will be sure to pick some up on my next visit!

11. Kale

For just $1, you can get a 1-lb bag of frozen kale — plenty of health benefits and the cooking options are limitless. This one is a no brainer to add to your shopping cart.

12. Great Value Deluxe Mixed Nuts

As with many other items, Great Value boasts some of the lowest prices for nuts that I’ve ever seen. This one is a particular favorite of mine; make sure to get the lightly-salted version. A large container weighing 15.25 ounces will only cost you $7.98! Store the nuts in the fridge for longest shelf life.

13. Great Value Oils

The selection of oils at Walmart is impressive and there is no doubt you’ll find what you are looking for. I prefer to use avocado oil for my grilling due to its ability to withstand high heat. And I use a lot of coconut oil when I’m baking. Both of these oils cost less than in my local grocery store, with coconut oil costing $4.62 for 14 ounces and avocado oil $ 7.47 for a 25.5-ounce bottle.

14. Fairlife Chocolate Milk

With 50% less sugar than regular chocolate milk and 9 essential nutrients, Fairlife chocolate milk is what I give my kids to make sure they are getting a healthy source of vitamins and minerals. It is also packed with protein coming in at 13 grams per cup. I personally use Fairlife to treat my low blood sugar. It has just enough sugar to raise my sugar and some fat and protein to keep it stable. It also happens to be delicious! At Walmart, you can find Fairlife for $3.18 for 52 fluid ounces.

15. Good Food Made Simple Egg White Patties

I think my mouth dropped to the floor when I found this gem. These patties are already cooked and can become a part of your favorite breakfast sandwich or wrap, or eaten on their own, with some bacon and avocado on the side!  This is an easy and protein-packed food to put on your shopping list and only costs $3.98 for 6 patties!

16. CauliPOWER Margherita Pizza

It can be difficult to find a store-bought, plant-based pizza option without it costing a small fortune. These delicious cauliflower-based, gluten-free pizzas have 30% less sugar than other leading pizza brands and only cost $6.48 for a personal pie.

17. LaCroix Sparkling Water

LaCroix sparkling water is a delicious alternative to high-sugar soda and a nice change of pace from plain water. With no calories, sugar or sodium, you can feel good about keeping this stocked in your fridge. LaCroix comes in an assortment of flavors and can also be great as a mixer with your favorite adult beverage. And you can’t beat the price of $11.99 for 24 cans.

18. Oscar Meyer P3 Chicken, Monterey, and Cashews Portable Protein Pack

This is an incredible option for those who are carb-conscious and looking to get in some protein, too. Each individually-sized pack comes with seasoned rotisserie chicken, cashew pieces and Monterey Jack cheese. It contains 12 grams of protein, making it very macro-friendly. If your children like it, this is a great and affordable option to bring to school at just $1.50 each.

19. Great Value Pasta Sauce

This sauce has a full serving of veggies and contains only 9 grams net of carb in each ½ cup serving. There are also other options, like Marinara sauce, that are even lower in carbohydrate and equally as delicious! This sauce is also gluten-free and contains no saturated or trans fat. It’s taste rivals that of its brand name competitors but its price of just $0.88 cents cannot be beaten!

20. Green Giant Riced Vegetables Cauliflower Risotto Medley

Green Giant used to just mean soggy string beans or corn niblets in a can. Now you have an assortment of vegetables turned into “rice” with a fraction of the calories and carbs. The Cauliflower Risotto Medley tastes rich and creamy but only has 20 calories and 4 grams carb per serving. This is a favorite of mine and is very affordable coming in at just $2.48 for a 10-oz bag.

Walmart is a one-stop-shop for many of us and saves us from running a ton of errands. Now, with Walmart offering all of these delicious and affordable options, we can save time and money while also looking after our own and our family’s health!

Have you found any delicious, healthy and affordable foods at Walmart? Share and comment below!

Post Views: 8

Read more about diabetes diet, gluten-free, low blood sugar (hypoglycemia), low-carb diet, shopping.



Source link